Manasterzec 18,
38-600 Lesko

spmanasterzec

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała środki na realizację programu Laboratorium Przyszłości, dzięki którym uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i informatyki w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Otrzymane przez nas wsparcie to 30 000,00 zł, które  przeznaczyliśmy na sprzęt do prowadzenia zajęć z techniki, informatyki, zajęć kulinarnych, wyposażenie klasopracowni oraz na zakup sprzętu audio-video.

Wrzesień

Dzięki udziałowi w programie Laboratoria Przyszłości uczniowie rozpoczęli naukę w pracowni informatycznej wyposażonej w nowe ławki, krzesła, szafę do  przechowywania pomocy dydaktycznych oraz mobilną tablicę .

Październik

Młodsze klasy (I – III) na co dzień posługują się pomocami otrzymanymi w ramach programu Laboratoria Przeszłości. Na zajęciach kulinarnych używany jest między innymi robot wielofunkcyjny. Na lekcjach edukacji przyrodniczej często wykorzystują lupy do obserwacji, czy kompasy do określenia ścieżki. Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwalają na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu pozyskiwania wiedzy oraz umiejętności przez uczniów.

Agnieszka Solon

Listopad

Zakupiony sprzęt audio-video służy uczniom min. do nagrywania uroczystości szkolnych. Jedną z takich uroczystości była akademia przygotowana z okazji Dnia Niepodległości.

Grudzień

13 grudnia 2022 w naszej szkole odbyły się „Warsztaty Dekoracji Świątecznych” dla dzieci. Młodsze klasy wykonały wraz z młodzieżą z Technikum Architektury Krajobrazu w Lesku i Panią Anną Pałacką prowadzącą zajęcia choineczki z gałązek, natomiast klasy starsze wianki. Powstały piękne ozdoby świąteczne, które sprawiły dzieciom dużo radości, a co najważniejsze trafiły na Jarmarki Bożonarodzeniowe w Lesku i w Sanoku by wesprzeć zbiórkę na leczenie dla Weroniki. Dzieci po raz kolejny mogły także wykorzystywać sprzęty zakupione do szkoły w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się do akcji i dołożyć swoją cegiełkę na ten cel.

 Agnieszka Solon

Styczeń

Bee-boty, które otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości są doskonałym narzędziem do nauki podstaw programowania. Poprzez motywację, kreatywność, komunikację i współpracę dzieci są aktywnie zaangażowane w podstawy programowania oraz w późniejsze wykorzystanie nabytych umiejętności.

Luty

Dnia 23 lutego 2022 roku, w naszej szkole odbył się Dzień Pizzy.

Ten dzień był w dużym stopniu nauką dla uczniów, aby pokazać im w jaki sposób powinno się przygotowywać odpowiednią pizzę.
 
Już od samego ranka, nasi ósmoklasiści przygotowywali ciasta, aby każda z klas w późniejszym czasie mogła stworzyć swoją własną niepowtarzalną pizzę. 
Pierwszą klasą były nasze cudowne przedszkolaki, które przy pomocy swoim kolegów i pań stworzyli kilka naprawdę smacznych pizz. Po nich nadeszła pora na kolejne klasy, a ich zadaniem było tworzenie pizzy ze składników, które wcześniej sobie przygotowali.
Cały dzień spędziliśmy na wspólnym uczeniu się współpracy i przede wszystkim sprzątaniu po sobie, gdy kończyny już swoją pracę.
Dzisiejszy czas nasi uczniowie spędzili na wspólnej integracji i zabawie poprzez pracę przy jedzeniu.
 
Oczywiście nie możemy zapomnieć o naszych niezastąpionych paniach z kuchni, które trzymały nad wszystkim pieczęć i wspomogły naszych uczniów podczas trudności.
Podczas zajęć uczniowie wykorzystywali pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Martyna Balawejder
Marzec 

W drugim semestrze, po feriach dzieci z klas młodszych ponownie rozpoczęły zajęcia kółka kulinarnego. W marcu postanowiliśmy rozgrzać się pysznymi goframi. Żeby gofra zjeść najpierw trzeba go upiec, a do tego potrzebne było nam ciasto i „gofrownica”.  Dzieci tradycyjnie ważyły i przygotowywały wszystkie potrzebne składniki, a następnie dodawały do misy urządzenia miksującego aby wyrobić ciasto. Zapoznały się także z urządzeniem do wypiekania gofrów – „gofrownicą” i po raz kolejny  przypomniały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Na tych zajęciach po raz kolejny wykorzystywaliśmy sprzęty zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

Było słodko, smacznie, zdrowo i kolorowo, a głównymi dodatkami do gofrów były owoce, dżem truskawkowy, cukier puder i bita śmietana.

Agnieszka Solon

 

Kwiecień

Podczas kwietniowych zajęć z techniki uczniowie wykonywali breloczki do kluczy na których za pomocą wypalarki do drewna tworzyli ciekawe dekoracje.

MDH