Manasterzec 18,
38-600 Lesko

Super User

We wtorek 2.06.2015 roku w naszej szkole miało miejsce bardzo uroczyste wydarzenie- Festiwal Nauki , podsumowujący projekt ,,Szansa Małych Szkół”. W sali gimnastycznej odbyło się spotkanie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9 a uświetniły ją prace projektowe uczniów z zajęć matematycznych, informatycznych, SMS oraz Technik Skutecznego Uczenia się w postaci plakatów, folderów, plansz, książeczek, obrazków. Młodzież była zadowolona a jednocześnie dumna z rezultatów swojej całorocznej pracy. Następnie uczniowie klas IV-V zaprezentowali przedstawienie teatralne pt.,,Królewna Śnieżka” pod opieką p. Grażyny Zalewskiej. Dekoracje do spektaklu dzieci wykonywały samodzielnie. Mali aktorzy spisali się na szóstkę. Świetnie poradzili sobie ze swoimi rolami. Po gromkich brawach wszyscy udali się na poczęstunek, który przygotowała Rada Rodziców.

Super User

Zajecia odbywają się w piątki -  8:15 - 9:00  i  12:40 - 13:25

Prowadzący: Bogdan Chomiszczak

W październiku, uczestnicy zgłębiali tajniki pieniądza - rodzaje pieniędzy, historia pieniędzy, waluta, bankowość i w końcu siła oszczędzania.

Wykonali swoje własne pieniądze, (nie ma to jak własna, silna waluta), oraz własne skarbonki, żeby zacząć oszczędzać

W listopadzie 2014, uczestnicy czcili pamięć i wspominali swoich przodków. Wykonali prace pt. "Jak wyobrażam sobie miejsce gdzie teraz znajdują się nasi przodkowie" i uczyli się zabaw towarzyskich swoich przodków.

W grudniu tematyka zajęć  obejmowała święta Bożego Narodzenia i tradycje związane z tymi świętami.

Z kolei w styczniu 2015 roku, zajęciom towarzyszył temat zimy. "Wszędzie Biało" - uczestnicy rozważali to co w zimie radosnego - zabawy na śniegu i lodzie oraz to co zima niesie niebezpiecznego, czyli zima w mieście, na drogach, zima jako utrudnienia dla ludzi starszych i chorych. Uczestnicy opracowali również mini kodeks, jak bawić się w zimie bezpiecznie i zachęcali do spędzania wolnego czasu na zabawach zimowych.

Uczestnicy również nie zapomnieli o zwierzętach i ptakach w zimie, przedstawili swoje pomysły na niesienie pomocy naszym "małym przyjaciołom".

 

http://youtu.be/8ToAoZdCEq0

https://www.youtube.com/watch?v=7F927dfcjeQ

W lutym, po feriach zimowych uczestnicy zajęć uczyli zaabsorbowania. Temat zajęć "Niepełnosprawni są wśród nas", przybliżył dzieciom wagę trudności i przeszkód jakie codziennie muszą pokonywać ludzie niepełnosprawni.

W czasie zajęć pt "W świecie ciszy", uczestnicy nauczyli się podstawowych słów w języku migowym. W czasie zajęć o ludziach niewidomych poznali jak udzielać pomocy ludziom którzy nie widzą.

Tematyka zajęć marcowych to "Dążenie do sukcesu". Uczestnicy skupiali się nad czynnikami pozwalającymi odnieść sukces. Ćwiczyli oryginalność, pomysłowość oraz skojarzenia. Realizując temat: "To nie jest kubek, to jest....", tworzyli oryginalne i pomysłowe przedmioty z kubków papierowych. Zajęcia "Kto rządzi w mrowisku", pomogły zrozumieć dzieciom istotę dobrej organizacji i zmysłu przedsiębiorczości.

W kwietniu uczyliśmy się korygowania w oparciu o zajęcia z cyklu "Książka przyjacielem człowieka". W trakcie tych zajęć uczestnicy nie tylko poznali rodzaje publikacji, co ludzie czytają, ale również sami stworzyli kącik humoru dla czytelników, tworząc własne komiksy. Poznali sposoby tworzenia komiksów, rodzaje komiksów a następnie przyjęli obowiązki radaktora, scenarzysty, rysownika i kolorysty i wykonali komiksy 6-7 kadrowe.

 
Super User

ZAJĘCIA  MATEMATYCZNE – MAJ

Na zajęciach matematycznych w maju , zgodnie z hasłem miesiąca „ W świecie nauki”, dzieci doskonaliły rozumowanie . Tematem zajęć  były obserwacje pogodowe.

W tym celu dzieci samodzielnie na podstawie instrukcji nauczyciela  wykonały proste urządzenia pomiarowe tj: deszczomierz, wiatromierz oraz wiatrowskaz. Dzięki tym urządzeniom mogły dokonać prostych obserwacji pogodowych związanych z kierunkiem wiatru, siła wiatru, ilość opadów jak również dokonać pomiaru temperatury na zewnątrz.

Powyższe urządzenia zostaną zaprezentowane na Festiwalu Nauki w czerwcu.

 

Kwiecień – zajęcia matematyczne

Ten wiosenny miesiąc  minął  pod hasłem „ Książka przyjacielem człowieka”. Uczniowie słuchali matematycznych bajek”, rymowali wyrazy, a następnie samodzielnie podejmowali próby tworzenia matematycznych opowiadań. Tematyka była różnorodna, a bohaterami  są cyfry , figury i kształty. Wszystkie powstałe opowiadania zostały spisane  i połączone w książkę, której nadaliśmy tytuł „Opowiastki matematyczne”. Książeczka ta zostanie zaprezentowana  podczas Festiwalu Nauki.

SMS Kwiecień – zajęcia informatyczne

W kwietniu nasza praca skupiła się na tworzeniu książki  pt” Wiosno przybywaj”. Korzystając  z zasobów Internetu uczniowie wyszukiwali  zagadnienia związanie  z wiosennymi roślinami, zwierzętami  oraz pogodą zjawiskami atmosferycznymi występującymi  w tej porze roku.

Efekt naszej pracy przedstawia się następująco:

 
Wiosno przybywaj!
04 Kwiecień - zajęcia informatyczne, Wio[...]
Dokument Microsoft Word [1.5 MB]

SMS  MARZEC – ZAJĘCIA INFORMATYCZNE

Korzystając  z dostępnych w Internecie stron doskonaliliśmy na każdych zajęciach  inną  umiejętność. Najpierw „na tapetę” poszła ortografia. Po kilku dyktandach i „wgryzieniu się” w zasady pisowni, mogliśmy powiedzieć „już piszę na 5!”.Podobną  taktykę  przyjęliśmy podczas nauki tabliczki mnożenia , dodawania i odejmowania. Zdobywaliśmy także szlify  korzystając z programów do nauki języka angielskiego. Na podsumowanie miesiąca ćwiczyliśmy pamięć korzystając  z gier „Memo”.

Marzec - Zajęcia matematyczne

W marcu hasłem przewodnim jest dążenie do sukcesu. Przy pomocy krawieckiej miary doskonaliliśmy umiejętność  różnorodnych pomiarów oraz porównywaliśmy wielkości. Na zajęciach również kodowaliśmy wg samodzielnie stworzonych kodów oraz uczyliśmy się rozwiązywać sudoku ,kwadraty magiczne, układaliśmy tangramy. Oprócz wymienionych zadań zajmowaliśmy się także praktycznymi zadaniami takimi jak: obliczenia kalendarzowe i zegarowe oraz  znaki rzymskie.

 

Luty -Zajęcia matematyczne

W lutym zajmowaliśmy się  osobami niepełnosprawnymi. Poznawaliśmy  tajniki  alfabetu Morsa, oraz alfabetu Brajla. Staraliśmy się także szyfrować w języku migowym.  Poprzez różnorodne zadania poznawaliśmy świat osób niewidomych , niesłyszących i niepełnosprawnych ruchowo. Wiele zadań sprawiało nam trudności , ale dzięki temu wiemy co czują osoby niepełnosprawne i jak postrzegają świat ich otaczający.

W styczniu, na zajęciach matematycznych w ramach projektu SMS uczniowie wykonali grę planszową pt. ”Zimowe zabawy”. Starsi uczniowie opracowali zasady gry i je spisali, a młodsi dekorowali planszę do gry  wycinankami i malowankami.

Prace nad grą przedstawiają  poniższe zdjęcia.

 

LISTOPAD – ZAJĘCIA INFORMATYCZNE

Listopad jest miesiącem  pod hasłem „ Pamięć , sztuka, obyczaje” , dlatego też  postanowiliśmy  przygotować informacje na temat naszych symboli  narodowych. Jesteśmy Polakami i  każde dziecko powinno posiadać wiedzę na ten temat.  Wszystkie  symbole zamieściliśmy w prezentacji „ Nasze symbole narodowe”.

 
"Pamięc, sztuka ,obyczaje".
01 Listopad - zajęcia informatyczne, POL[...]
Prezentacja Power Point [301.0 KB]

W październiku na zajęciach  informatycznych  uczniowie pogłębiali swoją  wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii. Dowiedzieli się jak można pozyskać energię z wody, słońca wiatru i ziemi. Na podstawie tej wiedzy, przy znacznej pomocy nauczyciela stworzyli prezentację pt. "Źródła energii".

ŹRÓDłA ENERGII.ppt
Prezentacja Power Point [1.8 MB]

Kontynuując  w październiku zajęcia o oszczędzaniu dzieci  z klas 0-III wymyślały rymowanki, które zostały spisane i umieszczone na plakacie. Prace nad plakatem przedstawiają poniższe zdjęcia.



W październiku na zajęciach matematycznych w ramach SMS uczniowie klas 0-III realizowali temat  " Oszczędność na co dzień" Na zajęciach wspólnie opracowali ulotkę pt."Domowy poradnik dla oszczędnych", które zostaną rozdane rodzicom podczas Festiwalu Nauki.Poniżej prezentujemy efekty naszej pracy.

 
ULOTKA OSZCZĘDZANIE.doc
Dokument Microsoft Word [401.5 KB]

We wrześniu  na zajęciach z informatyki uczniowie klas 0-III  wraz z nauczycielem przygotowywali prezentację " Dary Jesieni", która zostanie pokazana podczas Festiwalu Nauki. Efekty tej pracy wyglądają następująco.

 
DARY_JESIENI_.ppt
Prezentacja Power Point [437.0 KB]

Zajęcia matematyczne w ramach projektu "Szansa Małych Szkół" prowadzi  Agata Wójcicka

Godziny zajęć:

poniedziałek:               gr. I          klasa   0,I-III         08.15 - 09.00

czwartek:                   gr. I           klasy  0,I-III         08.15 - 09.00

BLISKIE SPOTKANIE  Z PRZYRODĄ
 

 

26 września klasy 0-III  wybrały się do leśniczówki w Manastercu. Na miejscu, bardzo serdecznie powitał nas pan leśniczy Stanisław Przytulski. Nasz przewodnik bardzo wyczerpująco i przystępnie opowiedział nam o swojej pracy. Opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o ptakach jakie go zamieszkują, o ich potrzebach, przypomniał jak należy zachowywać się w lesie. Omówione też zostały wybrane gatunki dzikich zwierząt ze wskazaniem sposobu zdobywania przez nie pokarmu oraz dokarmiana ich w czasie zimy. Pan leśniczy opowiadał także o szkółkach leśnych, długotrwałym procesie powstawania lasów ,o sadzeniu drzew, ochronie przed szkodnikami, celowych wycinkach, Pokazał mapę całego nadleśnictwa

 i wspomniał, że na jego terenie jest wiele gatunków drzew objętych ochroną, np.: dęby, buki czy lipy.  Przypomniał dzieciom, jak należy zachowywać się w lesie i dlaczego warto szanować przyrodę. Spotkanie to było bardzo ciekawe.

Z okazji rocznicy 70-lecia powstania Nadleśnictwa w Lesku zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia tej placówki.

Po przybyciu na miejsce leśniczy Wojciech Łukacz  opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o bogactwach lasu. Pan leśniczy podkreślił, że oprócz drewna, grzybów i jagód las produkuje tlen, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, jest ulubionym miejscem wypoczynku ludzi i wreszcie jest domem dla wielu zwierząt. Dzieci dowiedziały się także, jakie zwierzęta zamieszkują okoliczne lasy, jakie są ich zwyczaje, dlaczego niektóre z nich gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Przy pomocy tablic i plansz edukacyjnych pan Wojciech opowiedział dzieciom historię o zwierzętach żyjących w lesie.Każdy miał możliwość obejrzeć strój leśnika oraz nauczyć się posługiwać średnicomierzem, którym leśnicy m. in. mierzą pierśnicę drzew (grubość na wysokości piersi).Dzieci miały okazję zobaczyć interesującą prezentację o leśnych zwierzętach oraz poznać tajniki pracy leśnika. Uczniowie zadali wiele pytań i opowiadali o swoich wyprawach do lasu. Zajęcia były bardzo ciekawe, a wzbogaciły je różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, które przyniósł ze sobą pan leśnik oraz film o życiu w lesie. Na koniec spotkania  pracownicy Nadleśnictwa w Lesku podarowali naszym uczniom ciekawe książki o lesie, grę edukacyjną, wiele folderów, broszur, ołówki i długopisy oraz medale itp za które serdecznie dziękujemy.

Informacje dotyczące lasu oraz jego ochrony na pewno pozostaną

 w pamięci najmłodszych, jednocześnie nauczą dzieci odpowiedzialności za swoje postępowanie. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci oraz zasad dbania

o środowisko naturalne i kształtowania prawidłowych postaw wobec przyrody.

 

Super User

Zajęcia informatyczne w ramach projektu "Szansa Małych Szkół" prowadzi  Monika Drozdalska-Hołub.

Godziny zajęć:

wtorek:               gr. III          klasa  VI         13.30 - 15.05

środa:                 gr. II           klasy  IV-V      13.30 - 15.05

Styczeń

W styczniu hasłem przewodnim było „Wszędzie biało”. Kształtując w uczniach dociekliwość, projektowaliśmy gazetki szkolne – nasi sportowi idole oraz sporty zimowe.

Grudzień

Utrwalając w uczniach właściwe wykorzystanie zasobów – kapitalizacja, realizowano temat „Magiczny czas Świąt”. Dzieci tworzyły w edytorze tekstu kartki świąteczne, zaproszenie na Wigilię szkolną oraz folder „12 wigilijnych potraw”. Poniżej przykładowe prace:

 
Kartka
kartka1.docx
Dokument Microsoft Word [52.4 KB]
 
Kartka
kartka2.docx
Dokument Microsoft Word [24.1 KB]
 
Kartka
kartka7.docx
Dokument Microsoft Word [29.9 KB]
 
Folder - "12 wigilijnych potraw"
12 potraw wigilijnych-1.docx
Dokument Microsoft Word [1.5 MB]

Listopad

Miesiąc listopad upłyną pod hasłem „Pamięć, sztuka obyczaje”. Uczestnicy zajęć wykonywali plakaty z okazji Święta Niepodległości, zaproszenia na uroczysty apel z tej okazji oraz folder „Ocalić od zapomnienia”, przedstawiający miejsca w naszej okolicy, których historie warto znać. W tym miesiącu uczniowie doskonalili dyspozycję - tworzenie połączeń. Oto kilka prac:

 
Plakat
11 listopada-plakat.docx
Dokument Microsoft Word [82.2 KB]
 
Ocalić od zapomnienia
ocalić od zapomnienia2.docx
Dokument Microsoft Word [1.2 MB]

Październik

W październiku podczas realizacji tematu „Oszczędność na co dzień”, uczniowie rozwiązywali zadania z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.

Wrzesień

Podczas zajęć informatycznych, realizując temat „Dary jesieni” uczniowie doskonalili dyspozycję uczenia się jaką jest współpraca. Pracując w grupach 2-3 osobowych tworzyli prezentację multimedialną, która ma posłużyć jako pomoc dydaktyczna dla klas młodszych. Przygotowywali krzyżówki i rebusy w programie Microsoft Word, również dla klas młodszych. Poniżej przykłady niektórych prac.

 
Dary jesieni
Dary jesieni1.pptx
Prezentacja Power Point [1.2 MB]
 
Dary jesieni
Dary jesieni4.docx
Dokument Microsoft Word [21.7 KB]
Super User

Zajęcia informatyczne w ramach projektu "Szansa Małych Szkół" prowadzi  Monika Drozdalska-Hołub.

Godziny zajęć:

poniedziałek:        gr. III           klasy  VI         08.00 - 08.45

wtorek:               gr. II            klasa  IV-V      13.30 - 15.05

czwartek:            gr. III           klasy  VI         08.00 - 08.45

Poniżej zamieszczam WebQuesty, według których będą pracować uczniowie w miesiącu marcu:

 
WebQuest "Wiem, co jem?!"
Wiem co jem.pptx
Prezentacja Power Point [102.4 KB]
 
WebQuest "Warzywa i owoce, czyli to co reguluje moje moce."
Warzywa i owoce, czyli to co reguluje.pp[...]
Prezentacja Power Point [109.4 KB]

Oto efekty pracy uczniów:

 
Prezentacja uczniów "Wiem, co jem".
Wiem, co jem.pps
Prezentacja Power Point [2.4 MB]
 
Prezentacja uczniów "Warzywa i owoce, czyli to co reguluje moje moce".
Warzywa i owoce.pps
Prezentacja Power Point [2.3 MB]

Projekty, które będą realizowane przez uczniów w miesiacu kwietniu:

 
WebQuest "Segreguję i Ziemię ratuję!"
Segreguję i Ziemię ratuję!.pptx
Prezentacja Power Point [129.0 KB]
 
WebQuest "Ja wiem, ty wiesz, ale czy oni wiedzą, że many rezerwat!"
Rezerwat Przyrody Góra Sobień.pptx
Prezentacja Power Point [1.6 MB]

Oto efekty pracy uczniów:

 
Prezentacj uczniów "Segreguję i Ziemię ratuję!"
Segreguję i Ziemię ratuję.pps
Prezentacja Power Point [1.2 MB]
 
Prezentacja uczniów "Rezerwat Góra Sobień"
Rezerwat.pps
Prezentacja Power Point [4.7 MB]