Manasterzec 18,
38-600 Lesko

Zajęcia Techniki Skutecznego Uczenia, (TSU)

Super User

Zajęcia Techniki Skutecznego Uczenia (TSU) - grupa młodsza, klasy 1 - 3, w ramach projektu Szansa Małych Szkół, prowadzi Bogdan Chomiszczak.

Zajęcia odbywają się w środy w godz. 12:40 - 14:15.

W miesiącu marcu 2014 uczestnicy realizowali zajęcia związane ze zdrowym odżywianiem się i zarazem trenowali umiejętność planowania i korygowania planów.

Uczestnicy w 4 grupach wykonywali pracę która polegała na przygotowaniu przyjęcia urodzinowego ze zdrowej żywności w stylu jednej z czterech pór roku. Zaplanowali menu na swoje grupowe przyjęcia a później musieli je korygować i dostosować do ograniczeń:

- tylko zdrowa żywność

- tylko produkty które można samodzielnie przyrządzić

- nie kupujemy żadnych składników w sklepie.

A tutaj link do krótkiego filmu ze zmagań i również efektów ich pracy:http://youtu.be/wfjp5jdW6PI

 

W kwietniu 2014 uczestnicy realizowali zajęcia ekologiczne i trenowali dyspozycję wytrwałość. Rozmawiali o źródłach energii, zarówno tych tradycyjnych jak i odnawialnych. Poznawali znaczenie czystego powietrza i wody dla świata. Wypracowali sposoby uświadamiania i zachęcania do działań pro ekologicznych we własnym domu i najbliższym otoczeniu. Wytrwale w grupach wykonali pojemniki do segregowania śmieci.

Tutaj link do filmu z ich zmagań:

https://www.youtube.com/watch?v=0mGbNY5OvZE

 

Z kolei w miesiącu maju tematem były podróże i trenowaliśmy wyobraźnię. Grupa zaczęła od "Podróży Muzycznej". W trakcie tej podróży odwiedziliśmy wszystkie kontynenty, wsłuchiwaliśmy sie w muzykę morza, oceanu, pieśni Inuitów z Grenlandii, muzykę country z Dzikiego Zachodu, ciepłą i porywającą muzyke z wyspy Galapagos. Następnie udaliśmy się na wyspę Wielkanocną i do Australii zobaczyć kangury, Aborygenów i posłuchać dźwięku "didgeridoo". Później popłynęliśmy do Azji, Afryki i z powrotem do Europy i do Polski. Muzyka z całego świata tak rozbudziła naszą wyobraźnię, że postanowiliśmy założyc własne Biura Podróży, przygotować i wyemitować ich reklamy i teraz chcemy wysyłać chętnych turystów na wyprawy po całym świecie. Nasz wyobraźnia została tak rozbudzona, że nasza Ziemia to za mało. Postanowiliśmy się więc przygotować i polecieć w "Podróż Kosmiczną". Poznaliśmy wcześniej układ planet, ciała niebieskie, zbudowaliśmy statki kosmiczne i ... no sami zobaczcie.

 

http://youtu.be/GELaof3vB2E 

 

W czerwcu realizowane były zajęcia o ojczyźnie i najbliższej okolicy.

Uczniowie wybrali się na wycieczke po swojej okolicy i wykonali zdjęcia pokazujące uroki ich miejsca zamieszkania. Wcześniej na boisku szkolnym narysowali mapy swoich miejscowości, Manasterca i Łukawicy i zaznaczyli ważne punkty na mapach oraz swoje domy. Następnie ruszyli w teren i przygotowali pokaz slajdów pt. Manasterzec, Łukawica moja piękna okolica"

Zdobyli również informacje o pochodzeniu nazwy swoich miejscowości, okoliczne legendy a nawet ułożyli wiersz.

W czasie zajęć klas IV i V uczestnicy postanowili spróbować swoich sił w samodzielnym przygotowaniu potraw kuchni włoskiej. Przygotowali więc pizzę, spaghetti i lasagne.

Ale pycha! Mniam, mniam. Popatrzcie na ich zmagania i efekty:

 

http://youtu.be/jkEeB6g-cvU