Manasterzec 18,
38-600 Lesko

Spotkanie z radnym gminy Lesko

spmanasterzec

W związku z realizacją projektu „Wielcy obywatele małych szkół”, w dniu 9 listopada 2017r. gościł u nas  sołtys naszej wsi i zarazem radny miasta i gminy Lesko, Pan Kazimierz Sopata.

Była to wyjątkowa lekcja wychowania obywatelskiego, gdyż Pan sołtys w bardzo ciekawy sposób opowiadał uczniom o swojej pracy podjętej w 2005r. i kontynuowanej do dnia dzisiejszego. Nasz gość wielokrotnie podkreślał, jak istotne jest dla Niego zaangażowanie mieszkańców wsi w sprawy swojej „małej ojczyzny”, ich aktywne uczestnictwo w zebraniach wiejskich oraz decydowanie o kluczowych dla tej miejscowości przedsięwzięciach.

Spotkanie to było lekcją samorządności, bowiem nasz gość opowiadał nam zarówno o swojej pracy jako radnego, jak i o jej znaczeniu dla naszej lokalnej społeczności. Opowiadał uczniom na czym polega jego praca, jakie zadania podejmuje Rada Sołecka i Rada Gminy. Podsumował też swoje dotychczasowe osiągnięcia i opowiedział o planach na najbliższą przyszłość. Pan Sopata odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące obowiązków sołtysa i radnego, jego pracy zawodowej oraz osobistych zainteresowań.

Dzieci najczęściej pytały o to co zrobić, aby zostać sołtysem, z jakimi problemami przychodzą do Niego mieszkańcy, jakie przedsięwzięcia zostały dotychczas zrealizowane, a jakie należy jeszcze przeprowadzić, aby poprawić jakość życia okolicznej ludności oraz czy trudno jest pogodzić obowiązki sołtysa i radnego z pracą zawodową. Pytań do Pana sołtysa było mnóstwo, a On starał się wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie.

           

W ramach tego samego projektu - realizowanego w naszej szkole - trwa także akcja „Poczytaj mi”, dlatego też na koniec spotkania Pan Sopata odczytał uczniom fragment książki M. Dąbrowskiej pt: „Marcin Kozera”. Pan sołtys wybrał tą właśnie książkę ze względu na zbliżającą się rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i problem tożsamości narodowej głównego bohatera.

 

Bardzo dziękujemy panu Kazimierzowi Sopacie za spotkanie i poświęcony nam czas.