Manasterzec 18,
38-600 Lesko

Poczytaj mi...

spmanasterzec

Przedsięwzięcie na rzecz społeczności lokalnej

W roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy projekt w ramach FIO „Wielcy obywatele małych szkół”, który zakłada realizację przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej. W związku z tym postanowiliśmy przedyskutować z uczniami różnorodne pomysły, które moglibyśmy zrealizować, a tym samym zrobić coś pozytywnego dla środowiska w którym żyjemy. Jednym z pomysłów było zorganizowanie w szkole przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej pod hasłem :

„POCZYTAJ MI…”

Pomysł ten zyskał znaczną aprobatę wśród uczniów i został wybrany demokratycznie przez większość społeczności szkolnej. Wybór właśnie tego pomysłu pokazał, że uczniowie naszej szkoły tworzą społeczność,  która jest aktywna, odpowiedzialna, zainteresowana środowiskiem w którym żyje, patrząca w przyszłość, zdolna do samoorganizacji oraz wyznaczania sobie konkretnych celów. Wiele z tych cech młodzież nabyła dzięki uczestnictwie w zajęciach  realizowanego projektu WOMS.

Głównym zadaniem podjętych przez nas działań w tym przedsięwzięciu jest rozwijanie u dziecka potrzeby kontaktu z książką, zachęcanie do słuchania bajek, wierszy i opowiadań w wykonaniu rodziców, nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz zaproszonych członków władz lokalnych.

W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy codziennie na długiej przerwie wszystkie dzieci szkolne i przedszkolne do wspólnego słuchania. Dla społeczności szkolnej jest to wspaniała okazja nie tylko do zapoznania się z różnymi rodzajami literatury, ale również do spędzenia niepowtarzalnych chwil z kolegami i koleżankami. Codzienne spotkania z literaturą zacieśnią relacje wśród uczestników projektu i dadzą chwilę relaksu od intensywnej pracy umysłowej.

Dzięki tym działaniom i prowadzonemu projektowi nasza szkolna biblioteka wzbogaci się również o znaczną ilość nowo zakupionych pozycji książkowych, na kwotę 2000 zł. Książki będą wykorzystane w naszym przedsięwzięciu, a w późniejszym czasie posłużą całej społeczności, a nawet przyszłym pokoleniom, gdyż do korzystania z biblioteki zachęcamy również rodziców i absolwentów szkoły. Wyboru literatury dokonali uczniowie wraz z nauczycielami zgodnie z zainteresowaniami, potrzebami uczniów oraz szkoły.

Wśród zamówionych książek znajduje się literatura popularno-naukowa, przygodowa, poezja, bajki, komiksy i wiele, wiele innych.

SKĄD TEN WYBÓR?

Codzienne słuchanie literatury jest najskuteczniejszym sposobem wychowania człowieka samodzielnie myślącego, kulturalnego, z wyobraźnią, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania.

Słuchając ciekawej książki, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się oceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać to, co jest dobre od tego, co złe.

W chwili obecnej książka stała się jednym z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą. Wartościowa literatura dziecięca coraz częściej przegrywa z filmem i grą komputerową. Wiele dzieci bez umiaru korzysta z komputera lub telewizora i jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Mając na uwadze ów problem i szukając alternatywnych rozwiązań zainicjowaliśmy w szkole z dużym sukcesem akcję „Poczytaj mi…”, której głównym celem jest pokazanie rodzicom jak ważne dla rozwoju ich dzieci jest codzienne czytanie. Poza tym, kolejnym ważnym założeniem jest wdrożenie dzieci do aktywnego słuchania czytanych przez dorosłych książek.

Ponadto badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

- buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

- rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

- uczy myślenia, poprawia koncentrację;

- wzmacnia poczucie własnej wartości;

- poszerza wiedzę ogólną;

- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

- uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu; zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.