Manasterzec 18,
38-600 Lesko

spmanasterzec
Kategoria:
Słowa niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Potrafią uszczęśliwić drugą osobę, ale także dotkliwie ją zranić. Warsztaty, zorganizowane przez panią Katarzynę Oleniacz pod tytułem "Dlaczego słowa ranią?", miały na celu uświadomić uczniom jak wielką moc ma ludzka mowa. 
 
Zajęcia, które odbyły się 29.11.2024 r., zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: klasy I-IV oraz V-VIII. Pani Katarzyna poruszyła aktualne problemy, z którymi zmaga się dzisiejsza młodzież: cyberprzemoc, problemy w szkole i w grupach rówieśniczych, depresja, trudności w radzeniu sobie z presją otoczenia. Uczniowie z zainteresowaniem pooglądali film edukacyjny o konsekwencjach mowy nienawiści. Pani pedagog wprowadziła też pojęcia języka żyrafy i szakala oraz dokładnie objaśniła oba terminy. Pod koniec warsztatów młodzież podzieliła się swoimi pomysłami jak unikać stygmatyzacji w codziennym komunikowaniu się.
 
Warsztaty okazały się okazją do refleksji nad funkcją języka w życiu człowieka, a także uświadomiły uczniom naszej szkoły, że słowa mogą ranić bardziej niż czyny.
M. Ziemiańska
 
 
spmanasterzec
Kategoria:
Noc świętego Andrzeja to czas obfitujący we wróżby, aurę tajemniczości i niezwykłości. Jest to także moment, w którym organizowane są ostatnie bale przed rozpoczynającym się adwentem.
 
Coroczna zabawa andrzejkowa to wspaniała okazja do integracji i budowania relacji między uczniami naszej szkoły. 29.11.2024 r. sala gimnastyczna zamieniła się w pięknie przystrojone balonami miejsce do tańca i odprawiania wróżb. Od godziny 16:30 do 18:30 swój własny bankiet mieli najmłodsi wychowankowie szkoły. Grupa przebrała się za rozmaite postacie z bajek i aktywnie uczestniczyła w grach, które prowadził przewodniczący - Stanisław Szeliga. Nie zabrakło także poczęstunku, którym dzieci chętnie się posilały w przerwach od tańca. W godzinie 18:30 do szkoły przybyli uczniowie klas IV-VIII. Wszyscy fantastycznie się bawili, a humory dopisywały. Parkiet ani na moment nie był pusty. Jedną z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych jest przebijanie szpilką papierowego serca z imionami płci przeciwnej - młodzież umiliła sobie czas również w ten sposób. Muzyka rozbrzmiewała nieprzerwanie do godziny 20:00. Po tym czasie wszyscy w radosnych nastrojach udali się do domów.
 
Wyśmienita zabawa andrzejkowa niewątpliwie przyniosła wiele uśmiechów oraz sprawiła, że uczniowie mieli okazję do wspólnego spędzenia czasu w swoim gronie.
spmanasterzec
Kategoria:
W dniu 07.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wyjechali do Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku na film pt."Quo vadis".
W ramach wycieczki młodzież odwiedziła bibliotekę w Lesku. Pani bibliotekarka szczegółowo i ciekawie wyjaśniła zasady jej funkcjonowania, a następnie odbyły się warsztaty biblioteczne. Kolejnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w Regionalnej Izbie Pamięci w Lesku, która mieści się w dawnej kamienicy ormiańskiej. Młodzież dowiedziała się o wielu fascynujących, zasłużonych dla naszego terenu osobach oraz o przeszłości Leska.
M. Ziemiańska
spmanasterzec
Kategoria:
11 listopada to dla Polaków data szczególna, nie tylko jako moment zakończenia wojny, lecz także jako symbol odrodzenia się państwa po 123 latach zaborów. Każdego roku ten wyjątkowy dzień jest uroczyście obchodzony w naszej szkole.
08.11.2024 r. uczniowie koła teatralnego przygotowali akademię, która miała na celu uświadomić jak ważna jest niepodległość i tożsamość narodowa.
 
Około godziny 12:30 uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie miała odbyć się uroczystość. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy z dumnie podniesionymi głowami. Obchody święta niepodległości otworzyła pani dyrektor, która przywitała zebranych oraz podkreśliła znaczenie tego dnia w historii Polski. W swoim przemówieniu nawiązała do trudnych czasów, kiedy Polska nie istniała na mapie świata. Następnie przewodniczący samorządu szkolnego - Stanisław Szeliga - wygłosił krótkie przemówienie, w którym zwrócił uwagę na to, że 11 listopada jest dniem szczęśliwym dla każdego obywatela. 
 
Część artystyczna została przygotowana przez uczniów z klas IV-VI, którzy są członkami koła teatralnego. Program akademii składał się z recytacji wierszy patriotycznych, pieśni narodowych oraz odczytów tekstów przedstawiających najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Uczniowie z godnością trzymali flagę Polski, która dodała powagi całemu wystąpieniu. Wielu wzruszeń dostarczyły także dwa występy muzyczne wykonane przez Tomasza Smolińskiego oraz Rozalię Szeligę. W sali rozbrzmiały dźwięki pieśni "Maszerują strzelcy" granej na saksofonie przez Tomasza, a potem podniosłą atmosferę wzbogaciła "Rota", którą na skrzypcach wykonała Rozalia. 
 
Całą akademię domknął wspaniale przygotowany "Taniec z flagami" przygotowany przez uczniów z klas młodszych. Dzieci zaprezentowały w rytm delikatnej muzyki płynne ruchy z flagą Polski. Występ był pięknym pokazem talentów tanecznych, a zarazem lekcją patriotyzmu. Na koniec taniec wywołał gromkie brawa.
 
Akademia w naszej szkole była pięknym hołdem dla przeszłości. Zorganizowana przez uczniów część artystyczna wpasowała się obchody Dnia Niepodległości i okazała się być refleksją nad przyszłością ojczyzny.
M. Ziemiańska

spmanasterzec
Kategoria:

W poniedziałek 17.10.2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk Agnieszkę Mazur. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją piramidy żywieniowej i została przeprowadzone rozmowa na temat prawidłowego odżywiania się. Dzieci podczas spotkania dowiedzieli się jak wygląda dobrze skomponowany pierwszy posiłek, którym jest śniadanie oraz jak ważna rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III brały udział również w zajęciach praktycznych i stworzyły zdrowy talerz. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.

K. Oleniacz